Jak wybrać kamerę przemysłową?

Rozwój dziedziny systemów CCTV sprawia, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej precyzyjnych urządzeń działających w jak najwyższej jakości. Czym natomiast powinniśmy się sugerować w momencie wyboru urządzeń do naszego systemu wizyjnego? W tym artykule zwróciliśmy uwagę na temat doboru kamer przemysłowych.

Jaka kamera przemysłowa?

Przy wyborze odpowiedniej kamery przemysłowej powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. W dzisiejszych czasach kamery przemysłowe funkcjonują w technologii AHD (Analog High Definition), umożliwiającą rejestrowanie obrazu w jakości Full HD 1080p. Takie kamery możemy podłączyć do standardowej struktury kablowej CCTV, bez konieczności jej modernizacji (zmiany okablowania). Kamery są zazwyczaj wyposażone w przetwornik CMOS 1/2,8?, który wykorzystywany jest do obiektywów o zmiennej ogniskowej 2,8 ? 12 mm, dzięki czemu obraz jest dostosowywany do otoczenia (zarówno w wąskich jak i rozległych miejscach). Nasza kamera przemysłowa powinna mieć również wbudowany promiennik IR, który umożliwia rejestrację obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Najczęściej spotykane są promienniki na diodach LED z zasięgiem od 20 do 40 metrów (długość jest zależna od ilości diod na promienniku). Parametry kamery przemysłowej powinny być dostosowane przede wszystkim do warunków w jakich będzie pracować.

Dodatkowe możliwości

Dzisiejsze kamery przemysłowe wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, które znacznie poszerzają zakres oraz zwiększają efektywność ich pracy. Do najważniejszych z nich oraz najczęściej spotykanych należą:

  • detekcja ruchu ? obraz jest rejestrowany w momencie wykrycia ruchu
  • maski prywatności ? pozwalają wyznaczyć obszary wyłączone z monitoringu ze względów prywatności.
  • DWDR (Digital Wide Dynamic Range) ? dzięki szerokiemu zakresowi dynamiki zbyt ciemne obszary są znacznie lepiej odwzorowane, co pozwala na rejestrację bardziej wyraźnego obrazu i umożliwiają identyfikację obiektu.
  • DNR (Digital Noise Reduction) ? cyforwa redukcja szumów pozwala na bardziej wyrazistą rejestrację obrazów znajdujących się w ruchu (niwelacja szumów oraz zamazania obrazu)
    SenseUP ? technologia ta pozwala na rejestrację szczegółowego oraz wyrazistego obrazu przy niskim poziomie światła.
  • HLC (High Light Compresion) ? kompensacja silnych źródeł światła uniemożliwia prześwietlenie obrazu z powodu intensywnego światła (reflektory samochodów).
  • BLC (Back Light Compresion) ? pozwalają na prawidłowe odwzorowanie elementów znajdujących się w nadmiernie oświetlonych obszarach.

Więcej informacji o kamerach IP, można znaleźć na stronie http://www.ip.pl/

Dodaj komentarz