Jaką centralę alarmową należy wybrać do domu?

Często poruszaną kwestią odnośnie systemów alarmowych jest dobór odpowiednich urządzeń. W tym artykule skupimy się w szczególności na centralach alarmowych i pokażemy na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do warunków domowych.

Centrala alarmowa do domu

W dzisiejszych czasach systemy alarmowe są co raz częściej wykorzystywane do ochrony domów jednorodzinnych. Dobór urządzeń jest przede wszystkim uzależniony od ich wielkości i preferencji domowników (ilość czujników, rodzaje czujników, komunikacja, powiadamianie itp.). Tym samym wybór centrali alarmowej, jako serca całego systemu, powinien być zależny od ilości czujek jaką chcemy zamontować w naszym mieszkaniu, zakresu funkcji analitycznych (rejestrowanie i analiza sygnałów) oraz możliwości swobodnego zarządzania. Obecnie spotykane są centrale z ilością 4 do nawet 256 wejść alarmowych oraz posiadające miejsce na dodatkowe rozszerzenia (ekspandery). W przypadku urządzeń wyższej klasy użytkownicy będą posiadali również możliwość zdalnej konfiguracji systemu, otrzymywania informacji dotyczących jego pracy lub występowania alarmów. Funkcjonalne centrale alarmowe posiadają również możliwość połączenia z systemami tzw. inteligentnego domu, dzięki któremu użytkownicy mogą zarządzać nie tylko samym systemem alarmowym, ale również bramą wjazdową, żaluzjami i roletami lub ogrzewaniem.

Jakie urządzenie?

W warunkach domowych duże znaczenie przy wyborze urządzeń ma wielkość budynku oraz ilość wejść do domu, którymi potencjalny złodziej mógłby dostać się do środka. W tym wypadku powinniśmy dostosować ilość czujników do warunków pracy (czujki ruchu, kontaktronowe itp.). Nasz system może zawierać również czujniki nie związanie z włamaniem, a z wydobywaniem się gazów (czujniki dymu, czadu, gazów usypiających) lub zalania wody. Określenie ilości urządzeń pozwoli nam dopasować odpowiednią centralę alarmową, której zadaniem będzie prawidłowe rejestrowanie oraz analizowanie wszelkich sygnałów pochodzących od urządzeń składowych systemu. Standardowe centrale alarmowe nadające się do zastosowań w domach jednorodzinnych powinny posiadać ok. 15 wejść oraz 4 wyjść alarmowych z możliwością rozszerzenia, wejście sabotażowe, możliwość powiadomienia sms lub email oraz posiadać dodatkowy zasilacz na wypadek przeciążenia lub całkowitego zaniku sieci.

Urządzenia, które świetnie sprawdzają się w warunkach domowych produkowane są przez polską firmę Satel. Produkty z serii VERSA umożliwiają na efektywną pracę całego
systemu oraz jego zarządzania za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych takich jak VERSA CONTROL. Centrale pochodzące z tej serii pozwalają na integrowanie sprzętów przewodowych, bezprzewodowych lub hybrydowych.